Франчук В.М.1, Франчук Н.П.1,2
1Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
2Інститут цифровізації освіти Національної академії педагогічних наук України
Особливості використання модуля сертифікатів курсу
Використовуючи стандартні модулі (плагіни) можна налаштовувати різноманітні ресурси навчального курсу в системі MOODLE [2]. Разом з тим, сьогодні є потреби для учасників освітнього процесу в отриманні підтверджувального документа про завершення того, чи іншого навчального курсу. Наприклад, для вчителів, держслужбовців або інших спеціалістів в рамках підвищення кваліфікації потрібно надати сертифікат учасника. Сертифікат – це документ, який підтверджує, що учасник успішно завершив навчання на курсі, а також може бути використаний для заохочення і відзначення успіхів та досягнень того, хто навчається [3].
Серед стандартних модулів в системі MOODLE немає окремого модуля для генерування персонального сертифікату студента. На офіційному сайті системи MOODLE є кілька модулів, які можна використати для генерування сертифікатів, зокрема це такі модулі: Custom certificate, Certificate, Simple Certificate, Workplace certificate manager, Workplace course certificate, Accredible Certificates and Badges та ін. [1].
Custom certificate. За допомогою цього плагіну можна генерувати PDF-сертифікати. Їх можна налаштувати через веббраузер (Рис. 1).
Рис. 1. Custom certificate.
Certificate. За допомогою цього модуля можна створювати PDF-сертифікати або дипломи для учасників курсу. За бажанням можна через меню налаштувань додавати рамки, водяні знаки, печатки, підписи, результати, оцінки, власний текст (Рис. 1).
Рис. 2. Certificate.
Simple Certificate. Досить простий модуль генерації сертифікату, в якому не потрібно змінювати налаштування. Щоб додати новий формат сертифіката, адміністратору системи не потрібно завантажувати файли його зображення. Текст сертифікату можна змінювати, використовуючи спеціальні текстові позначки, які будуть замінені змінними (ім’я студента, назва курсу, оцінка та ін.).
Workplace certificate manager. За допомогою цього плагіну можна створювати шаблони сертифікатів на рівні системи та категорії курсу. Шаблони сертифікатів можуть містити такі поля користувача, як ім’я користувача, зображення профілю тощо, а також додаткові поля, які може додавати адміністратор через API. За допомогою вбудованого інтерфейсу можна видавати сертифікати учасникам та переглядати видані сертифікати. До шаблону сертифіката можна додати код підтвердження, посилання або QR-код. Сертифікати можуть бути перевірені неавторизованими користувачами навіть на сайтах із обов’язковим входом і без гостьового доступу. Інші плагіни не можуть використовуватися без цього плагіна для видавання сертифікатів, наприклад, модуль Workplace course certificate.
Workplace course certificate. За допомогою цього модуля автоматично видаються сертифікати, коли учасник виконує умови навчального курсу, що встановлені викладачем для цього модуля. Під час налаштування модуля можна вибирати різні попередньо створені шаблони сертифікатів, в яких можуть відображатися дані користувача, як-от повне ім’я учасника, назва курсу тощо. Учасники курсу можуть самостійно завантажити PDF-копію сертифіката. Також сертифікат може бути автоматично надісланий PDF-файлом електронною поштою. Якщо сертифікат містить QR-код, учасники зможуть сканувати його, щоб підтвердити сертифікат. Для роботи цього плагіна має бути в системі встановлений модуль Workplace certificate manager, який надає API та інтерфейс користувача для розробки шаблонів сертифікатів на рівні системи та категорії курсу.
Accredible Certificates and Badges. За допомогою цього модуля можна видавати цифрові сертифікати. Вони є заміною PDF-сертифікатів, які зазвичай створюються для курсів [1].
Рис. 3. Приклад сертифіката
Здійснивши аналіз описаних модулів можна зробити висновок про те, що доцільним є використання модулів Workplace certificate manager та Workplace course certificate, оскільки за допомогою цих модулів можна створювати різні шаблони сертифікатів, як для окремих курсів, так і для окремих категорій курсів (Рис.3). Також використання цих модулів, а саме модуля Workplace course certificate, дозволяє автоматично генерувати сертифікати учасникам курсу, які виконали всі встановлені викладачем умови навчального курсу. Згенерований сертифікат учасники можуть завантажити та роздрукувати. Будь-який сертифікат може бути верифікований в системі.
Список використаних джерел
- Moodle plugins directory. URL:https://moodle.org/plugins/?q=certificate
- Франчук В.М. Методика навчання інформатичних дисциплін в педагогічних університетах з використанням веб-орієнтованих систем: монографія. Київ: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2020. 434 с.
- Сертифікація, стандартизація та правовий захист програмних засобів. Програма варіативної навчальної дисципліни за вибором студентів освітнього ступеня магістр галузі знань 12 Інформаційні технології спеціальність 122 Комп’ютерні науки та інформаційні технології / укл. Н.П. Франчук; Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова; Факультету інформатики; Кафедра теоретичних основ інформатики. Київ: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2018. 24 с.